SALMASTRA TEKNİK  EMNİYET UYARILARI
Anlaşılmayan durumlarda mutlaka PROMAK ile temasa geçiniz.PROMAK Mekanik Salmastraları, kullanımı mesleki bilgi gerektiren, hassas işçilik ve kontrol ürünü makina elemanlarıdır.
İş güvenliği, kaza önleme esasları, tehlikeli maddelerin kullanılmasına ilişkin prensiplerin ve usulüne uygun kullanım ile ilgili talimatların dikkate alınması gerekir.
Mekanik salmastra üzerindeki çalışmalar ancak durma anında, basınçsız ve soğutulmuş durumdayken yapılabilir.
Salmastra üzerinde herhangi bir montaj değişikliği ve tadilat yapılamaz.Bu tip değişiklikler salmastranın görevini aksatmasına ve garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olabilir.Sadece orjinal yedek parça kullanınız.
GENEL HUSUSLAR
Montaj alanını temizleyiniz.Sistemdeki hasarın şeklini ve boyutunu kontrol ediniz.Montaj ve bağlantı ölçüleri ile mil ve yuva arasındaki radyal ve eksenel salgıyı kontrol ediniz.
Mil yüzeyinin, dinamik yük altında bulunan sızdırmazlık elemanları bölgesi ( örneğin o-ring ) en fazla R <10um veya daha iyi bir pürüzsüzlük değeri ile hazırlanmış olması gerekir.
Montaj esnasında sızdırmazlık elemanları ( örneğin o-ring ) ile temas eden kenar, kademe ve geçişlerce yeterli derecede pah kırılması veya yuvarlatma gereklidir.Örneğin 2mm x 30 veya DIN 24960'a uygun olarak yapılabilir.
Montaj işlemini temiz koşullar altında ve çok dikkatli yapınız.Özellikle seramik gibi parçalarda kırılmalara veya kalıcı deformasyona yol açacak sert darbelerden kaçınınız.
Sürtünmeyi azaltmak için montaj sırasında o-ringlere temas eden tüm yüzeyleri su ve alkol ile nemlendiriniz veya bu bölgeye silikon yağı sürünüz.
ÖZEL HUSUSLAR
P2, P3...gibi konik yaylı mekanik salmastralar dönme yönüne bağımlıdırlar.Dönme yönü sağ olan mil sağ sarımlı, dönme yönü sol olan mil sol sarımlı yay gerektirir.Konik yay sarma yönünde mil üzerine itilmelidir.
PG1 tipi elastomer körüklü mekanik salmastraları yumuşatılmış su ( sıvı deterjan katkılı ) kullanarak ve vida şeklinde çevirerek mil üzerine itiniz.Yağ veya gres kullanmayınız.Sadece köşe çemberlerin üzerine bastırınız.Montajdan sonra köşe çemberlerini, yayı veya yüzeyin düzgün yerleşip yerleşmediğini kontrol ediniz.
PFL serisi metal körüklü mekanik salmastraları blok şeklini alacak biçimde sıkmayınız.Salmastranın mil üzerine montajı sadece körük taşıyıcısı üzerine güç uygulanarak yapılır.Döner bölümdeki vidalar birden fazla çevrimin olduğu dolaşımlarda ( çapraz olarak değil ) eşit aralıklarla sıkılmalıdır.
P7DN gibi çift taraflı kullanılan salmastraların doğru biçimde işletilmesi için tampon sıvı kullanılması gerekir.Tampon sıvı, sürtünme ısısını atar ve ürünün sızdırmazlık aralığına girmesini önler.Çift mekanik salmastranın ürün ve atmosfer tarafları arasındaki sızdırmazlık bölgesini doldurur.Tampon sıvı bünyesinde partikül taşımamalı, tortu bırakmamalı, yüksek kaynama noktasına, iyi ısıl iletkenlik katsayısına ve düşük viskoziteye sahip olmalıdır.Temiz ve yumuşak su bu şartlara büyük ölçüde uygundur

İŞLETME
Talimatlara uygun olarak kullanılan bir mekanik salmastra bakım gerektirmez, ancak yinede zamanla belirli bir aşınmaya maruz kalır.Aşırı ısınma tehlikesi ve tortu birikiminin önlenmesi amacıyla, salmastra yuvasına pompanın basma ağzından bir sirkülasyon hattının ( 1/4'') kurulması gerekir.Makinayı işletmeye almadan önce salmastra yuvasının havasını alınız, salmastra yüzeylerinin tamamen sıvı ile çevrili olmasını sağlayınız.Aksi halde kuru çalışma tehlikesi olacaktır.

PROMAK
MEKANİK SALMASTRA
  DÖNER BAĞLANTI - TEKNİK 
Döner bağlantı elemanları; su, sıcak su, buhar, yağ, hidrolik, pnömatik ve kimyasallar gibi bir çok akışkan için kullanılmaktadır.Temiz akışkanlar için karbon grafit-seramik sızdırmazlık kombinasyonu; kirli akışkanlar için karbon grafit-tungsten karbür ve tungsten karbür-silisyum karbür grafit kombinasyonları kullanılmaktadır.
DÖNER BAĞLANTI ELEMANLARININ TANIMI
Döner bağlantı elemanı sabit ortamlardan hareketli ortamlara akışkan transferlerini sağlayan mekanik parçadır.
Üretimde kullanılmakta olan silindirlerin ( tambur ) ısıtılması ve soğutulması amacı ile kullanılan akışkanın enerji kaybına neden olmadan sevkini sağlar.
DÖNER BAĞLANTI ELEMANLARININ TEMEL TASARIMI
Döner bağlantı elemanlarının tip, şekil, kullanım amaçları farklı olmasına rağmen, temel olarak 4 ana parçadan oluşmaktadır; gövde, şaft, yataklama elemanı sızdırmazlık elemanı.
Döner bağlantı elemanlarının en önemli parçası sızdırmazlık elemanıdır.Bu eleman çalışmakta olan döner bağlantı elemanın içinden geçen akışkanın dışarıya sızmasını engellemektedir.
Döner bağlantı elemanlarının ikinci önemli parçası ise yataklama elemanıdır.Bir döner bağlantı elemanında bir yada daha fazla yataklama elemanı bulunabilir.Başlıca iki tip yataklama elemanı bulunmaktadır.Bunlardan birincisi rulman ( içinde yataklamayı ve dönmeyi sağlayan eleman bulunan ), ikincisinde dönmeyen tip dediğimiz karbon grafitli ( içinde dönen yada yataklamayı sağlayan eleman bulunmayan, yerine kendisinin bu görevi yaptığı ) yataklama elemanıdır.
Döner bağlantı elemanının içinde sıvının transferini sağlayan eleman şafttır.Bazı uygulamalarda şaft tambur ile beraber döner, bazen de özellikle şaftın büyüdüğü ve gövdenin ağırlaştığı uygulamalarda gövdeden flanşlı modellerde, gövde tambur ile beraber dönerken şaft sabit kalır.
Gövde diğer bütün elemanları bir arada tutan elemandır.Gövdede sıvının tambura girişini sağlayan ve hortumun genellikle vidalı olarak monte edildiği bir giriş bulunmaktadır.Eğer aynı aynı döner bağlantı elemanı üzerinde tambur içindeki sıvının dışarı alınması sağlanacaksa, bunun için gövde üzerinde birde çıkış bulunmaktadır.
Ufak tip döner bağlantı elemanlarında gövde sabittir ve şaft tambur ile beraber döner.Büyük ve ağır tip döner bağlantı elemanlarında ise, ister yine şaftın döndüğü ve flanş yardımı ile tambura monte edildiği model, ister gövdeden flanşlı olan ve gövdenin tambur ile aynı hızda döndüğü model kullanılabilir.


KULLANILDIĞI SEKTÖRLER

TEKSTİL SANAYİİ: Kurutma barabanları, soğutma silindirleri, haşıl makinaları, yakma makinaları, sanfor makinaları.
KAĞIT SANAYİİ : Kurutma barabanları.
PLASTİK SANAYİİ, SENTETİK ÇUVAL SANAYİİ, KAUÇUK SANAYİİ, SANAYİİ TİPİ ÜTÜ MAK.
 

salmastra standartları ve seçimi

DIN 24960
Normuna uygun olan mekanik salmastraların (P7N, P71N, P3N, P32N, P2N....) sabit elemanları aşağıda görülen kodlarla adlandırılırlar, G9 ve G6 genellikle karbon olup, G9 - A ve G6 - A ise sert malzemelerden imal edilir. (Seramik, Silisyum Karbür....)
STANDART
Standart norma uygun olan mekanik salmastralar ( P7, P71, P3, P32, P2....) sabit elemanları aşağıda görülen G13 ve G4 kodlarıyla adlandırılırlar. Şekil itibariyle aynı olan G13 ve G6 arasındaki tek fark ölçülerinin farklı olmasıdır. Ölçü farklılığı için P3N ve P3 teknik resim tablolarına bakılır. Aynı kural G6 ve G4 içinde geçerlidir.
ITALYAN NORM
İtalyan normuna uygun olan mekanik salmastraların (P10, P20, P30) sabit elemanları aşağıda belirtilen G15 kodu ile adlandırılır. Malzeme olarak karbon, seramik, silisyum karbür, tungsten karbür, seçilebilir.


Malzeme Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tasarrufun Doğru Malzemenin doğru yerde kullanılması ile başladığını unutmamak lazım. Malzeme seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar;

Çalışma koşulları ( Malzemenin kullanılacak ortamına göre gövde ve mekanik yapısı)

Ortam sıcaklığı

Çalışma basıncı

Yedek parça ve garanti

Danışmanlık

Her işletmenin farklı çalışma koşulları olduğunu, ucuz ve dikkatsiz malzeme seçimlerinin daha büyük hasarlara yol açabileceğini ve işletmelere daha fazla bakım masrafına neden olabileceğini unutmayınız.

İŞLETME SINIRLARI
Max. Su Basıncı 20 Bar
Max. Su Sıcaklığı  250 C
Max. Buhar Basıncı 40 Bar
Max. Buhar Sıcaklığı 320 C
Max. Kızgın Yağ  Basıncı 40 Bar
Max. Kızgın Yağ Sıcaklığı 320 C
ÖLÇÜ 1/8" 1/4" 3/8" 1/2" 3/4" 1" 1"1/4 1"1/2  2"1"/2
  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   Türkiye'nin önde gelen mekanik salmastra imalatçısı Promak, tekstil, gıda, kimya, selüloz-kağıt, dericilik, petrokimya, petrol çıkarma-işleme, gemicilik ve enerji sektörlerine hizmet vermektedir. Yurt içi piyasalarda kalitesiyle kendini kanıtlamış olan Promak, bu başarıyı yurt dışı piyasalarda da göstermeye başlamıştır. Standart ve standart dışı tüm mekanik salmastra ihtiyaçlarına mühendis kadrosu, eğitimli personeli, zaman, uygun fiyat ve kaliteli malzeme seçimiyle cevap vermektedir.
  CNC takım tezgahlarda üretilen mekanik salmastralarımız sudan en yoğun aşındırıcılara, -60 C'den 400 C ve 40 bara kadar gerçekleştirilen sızdırmazlık uygulamalarında güvenli bir şekilde kullanılabilir. (ulaşabildiğimiz en yüksek spesiyal uygulama 84 bardır )
  Promak, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek mekanik salmastralarda kullanılan yüksek teknoloji ürünü alüminyum oksit ( AI2O3 seramik %95, %99 ), tungsten karbür ve silisyum karbür ( SIC ) malzemeleri üretmeye başlamıştır. Böylece ülkemizin yurtdışı bağımlılığını kaldırarak endüstri ve ekonomimize büyük katkıda bulunmuştur.

  

mail:  info@ideahidrolik.com
mail:  ideahidrolikpnomatik@msn.com
mail:  ideahidrolik@ttmail.com
TEL  : 00 90 342 337 44 67
TEL  : 00 90 342 337 44 68
FAX : 00 90 342 337 44 69

2.organize sanayi bölgesi, sosyal tesis
A:blok    no:1  başpınar    /gaziantep